Az EB minden bizonnyal más kézikönyv (feltehetőleg Voegelin-Voegelin 1965) alapján teszi ezt a megállapítást, azonban ez a nézet még a 20. század elején Grierson által kidolgozott osztályozáson alapul, amelyet mára már elvetett a nurisztáni és a dard nyelvek kutatóinak túlnyomó többsége. Ha újabb kiadású kézikönyveket tekintünk, a helyzet nem igazán javult. Például Fortson (egyébként kiváló) indoeurópai bevezető könyve mindössze pár sort szentel a nurisztáni nyelveknek. Az ő leírása alapján az olvasó azt gondolhatja, hogy a nurisztáni nyelvek a dard nyelvek csoportjába tartoznak, és az ind ág alcsoportját alkotják.
[ONLINE!!] Anglia Irán online közvetítés 21 november 2022
Pontos elhelyezésük az árja nyelvek között a mai napig vitatott kérdés. A földrajzi viszonyoknak köszönhetően ennek a kis nyelvcsoportnak a beszélői más nyelvektől viszonylag elszigetelve élnek a Hindukus Afganisztánhoz tartozó magaslatain, amely nehezen – téli időszakban egyáltalán nem – megközelíthető terep. Ez az elszigeteltség egyrészt előnyös, mert konzerváló hatású, de ugyanakkor a nyelvészeti terepmunka szempontjából hátráltató tényező. Európa Mountstuart Elphinstone 1815-ös úti beszámolójából értesülhetett a nurisztáni nyelvek létezéséről, de ő konkrét nyelvi adatokat még nem jegyzett fel. Az első nyelvi adatokat (egy 105 vajgáli szót tartalmazó listát) Alexander Burnes közölte, az első nyelvtörténeti szempontú tárgyalást pedig a német Ernest Trumpp tette közzé.
Indoiráni nyelvek – WikipédiaAz indoiráni nyelvek a szláv nyelvek, valamint az örmény nyelv mellett az indoeurópai nyelvcsalád keleti ágainak egyikét alkotják. Három fő ágra oszthatók: indoárja vagy ind nyelvek, nurisztáni nyelvek és iráni nyelvek. Besorolásuk, csoportosításuk[szerkesztés] Országok, amelyekben az indoiráni nyelvek legalább egyike hivatalos nyelv, vagy jelentős számú ilyen nyelvű lakosság él Indoárja nyelvek[szerkesztés] Védikus nyelvek Óind nyelv, irodalmi változatai: szanszkrit védikus szanszkrit Középind nyelvek prákrit nyelvek páli (Théraváda buddhizmus irodalmi nyelve) gandhárai prákrit (Kusán Birodalom és Közép-Ázsia buddhista vallási nyelve a selyemúton) dzsaina prákrit Újind nyelvek (az óind leszármazottai) Keleti csoport Bihári nyelvek andzsika bhódzspuri kudmali magahi maithili pancspargania szadri szúradzspuri vaddzsika asszámi bengáli orija (odisá) Középső csoport hindusztáni hindi urdu cigány (romani)[1] Pahári csoport (északi ind) kelet-pahári nepáli nyugat-pahári Északnyugati csoport pandzsábi szindhi khodzski kaccshi Déli csoport divéhi/ mahal szinhala (szingaléz) konkani maráthi Nyugati csoport gudzsaráti rádzsasztháni hárauti málvi márvári bhíl méváti Dárd nyelvek dameli dumaki gavar-bati kafír kalasa kasmíri khovári kohisztáni ningalami pasaji palula sina sumasti Nurisztáni nyelvek[szerkesztés] A nurisztáni nyelvek osztályozásának alternatívái "A nurisztáni nyelvek genetikus osztályozásának több alternatívája ismert a nyelvészeti szakirodalomban.
Sport közvetítések - Jégkert - Széna tér - Sörkert, Sörbár és Kraft
TV-műsor - Élő foci a tv-ben - | focimagazin.hu
Komoly terepmunka és adatgyűjtés csak az 1930-as évektől kezdve indult meg, így ez a nyelvcsoport viszonylag későn került be az indoeurópai történeti-összehasonlító nyelvészeti vizsgálódások körébe. Egyes nyelvészeti kézikönyvek, enciklopédiák semmilyen információt nem tartalmaznak róluk, ha mégis, akkor gyakran hiányos, netán pontatlan adatokat közölnek. Az Encyclopaedia Britannica ugyancsak tévesen a nyugati-dard nyelvekhez sorolja a nurisztáni nyelveket.
A praszun nyelvnek több megnevezése van: a nyelvészeti szakirodalomban a praszun használatos (amely a kati prasun földrajzi megnevezésből ered), a vaszinvéri nem más, mint a vasĩ autoetnoním, azaz a praszunok önmegnevezése és a veri ’nyelv, beszéd’ szó összetétele, tehát jelentése ’a vaszinok nyelve’. Ugyancsak ezt a nyelvet jelöli a parun(i) terminus, amelyet a pastu nyelvűek használnak a praszunok megnevezésére. A nurisztáni nyelvek listája tehát helyesen az alábbi négy nyelvet tartalmazza: kati, vajgali, askun és praszun.
Anglia – Iran NA ŻYWO mecz MŚ 2022. Transmisja online
Az első taxonómiai hiba az, hogy a nurisztáni nyelvek nem tartoznak a dard nyelvek közé. A másik taxonómiai hiba, hogy nem az indoeurópai (! ), hanem az indoiráni nyelvek külön ágaként osztályozza őket a két meghivatkozott szakember. A harmadik taxonómiai hiba, hogy a basgálit mint nyelvet említi a nurisztáni nyelvek felsorolásban, holott az csak egy dialektus (a kati nyelv keleti dialektusának egyik változata, amelyet a Bashgal folyó felső folyásánál beszélnek). Végül a negyedik, terminológiai hiba az, hogy a felsorolásban ötödikként említett vaszinvéri ugyanarra a nyelvre vonatkozik, mint a praszun terminus.
Anglia - Iran – Transmisja online i live stream. Zobacz gdzie
M4 Sport
VB 2022 műsor: Így tudod nézni az Anglia–Irán meccset és az
Anglia - Irán Foci VB meccs élő közvetítés M4 Sport TV